

Hanin kufřík: Příběh, který nezapomeneme
V květnu přicházeli do knihovny žáci na besedy věnované tématu holocaustu. Pod vedením knihy Hanin kufřík jsme se přenesli do těžké doby 2. světové války a povídali jsme si o příběhu moravské židovské dívky Hany Bradyové, která byla zavražděna v Osvětimi kvůli svému židovskému původu.
Začali jsme tím, že jsme se seznámili s několika historickými vyhláškami, které nařizovaly židům, co všechno nesměli dělat. Například nemohli chodit do kina, do divadla, do parku, do knihovny, do školy, ani jezdit ve veřejné dopravě. Měli omezený přístup na spoustu míst, museli nakupovat v určené hodiny a nemohli vykonávat mnoho profesí. Kromě toho se museli identifikovat žlutou hvězdou, kterou nosili na oblečení s nápisem „Jude“, což znamenalo „Žid“.
Ve druhé části programu jsme si povídali o hromadných transportech, kterými byli Židé deportováni do ghett a koncentračních táborů. Cílem těchto transportů bylo vyvraždění židovského obyvatelstva. Zjistili jsme, že během holocaustu zahynulo více než šest milionů Židů.
Povídání o těchto hrůzných událostech jsme prokládali čtením úryvků z knihy Hanin kufřík, prohlížením dobových fotografií a diskuzí o tom, co všechno děti zažívaly v táborech. Při čtení si děti kladly otázky: Jaké to asi bylo? Jak se cítili lidé, kteří byli nuceni opustit svůj domov, své rodiny a všechno, co měli?
Na závěr si děti vytvořily vlastní žluté hvězdy, které nosili Židé v Protektorátu Čechy a Morava. To jim pomohlo lépe pochopit, jaké to bylo žít v době, kdy byli lidé na základě svého původu a náboženství pronásledováni a terorizováni.
Tato beseda měla za cíl nejen připomenout hrůzy holocaustu, ale také motivovat děti k zamyšlení nad hodnotami, jako jsou lidská práva, respekt a rovnost pro všechny, bez ohledu na rasu, náboženství nebo původ.