

Autorský večer s p. Jiřím Kratochvilem a s hosty z PEN klubu
Ve čtvrtek 24. dubna pořádala Městská knihovna Moravský Krumlov ve spolupráci s českou sekcí PEN klubu autorský večer nazvaný Běží liška k Táboru. Večer se konal v Galerii Knížecí dům ke 100. výročí založení PEN klubu Karlem Čapkem a k významnému životnímu jubileu spisovatele Jiřího Kratochvila. Sešlo se zde spoustu významných osobností naší kultury a veřejného života a přátel pana Kratochvila, které přivítal pan starosta a senátor Mgr. Tomáš Třetina a ředitel Kultury M.K. Mgr. Jiří Ludvík. Autorské čtení uváděl a povídky z knih pana Kratochvila četl Ondřej Vaculík, předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Celý večer se nesl v milé a příjemné atmosféře.
Za MěK Martina Nováková
Večer se spisovatelem Jiřím Kratochvilem měl název podle jedné z jeho povídek Běží liška k táboru. Přestože nás Jiří Kratochvil upozorňoval: „V Moravském Krumlově mě zná pouze má žena a dvě knihovnice,“ dostavilo se početné publikum, například také dramatik a spisovatel Milan Uhde či divadelník a senátor Břetislav Rychlík. Sám oslavenec Jiří Kratochvil – večer se konal k jeho 85. narozeninám - seděl až v poslední řadě, protože oplývá vlastností, kterou kritik Vladimír Karfík považuje za největší lidskou ctnost - zdrženlivost. Kratochvilova zdrženlivost je příslovečná, takže se vzdal i čtení svých povídek a svěřil to mně. Z několika povídek jsme vybrali tři: Melinda, Kaliban a na závěr Běží liška k táboru: Fantaskní poněkud detektivní téměř pohádky, ale v reálném prostředí, často se špatným, ale zato humorným koncem. Moc se nám líbily. My z českého PEN klubu jsme tak mohli poznat, že Moravský Krumlov je městem živé kultury, na čemž má velkou zásluhu činorodost jeho knihovny, její příjemné prostředí a zejména obětavá paní Martina Nováková, která nám věnovala pozornost i po celé odpoledne a vůbec se o nás starala, aby nám v Moravském Krumlově bylo dobře. A bylo, takže se těšíme, že bude nějaké příště…
Za české centrum Mezinárodního PEN klubu Ondřej Vaculík
Záznam z večera s J. Kratochvilem
Ohlasy
Milá paní Nováková,
přijměte ještě jednou poděkování za vlídné přijetí, pohoštění a hlavně za komentovanou prohlídku Muchovy Epopeje. Byl to pro nás nevšední zážitek, na který budeme dlouho vzpomínat.
Rádi jsme u Vás pobyli a rádi se zase vrátíme.
Pozdravujte všechny moravskokrumlovské přátele a přeji Vám všem hezké dny ve zdraví.
Jiří Hubený, fotograf PEN klubu :-)
Vážená paní Nováková, posílám odkaz na záznam z večera s Jiřím Kratochvilem a jménem PEN klubu děkuji za Vámi skvěle připravenou akci, prohlídku Slovanské epopeje a za milé přijetí. https://youtu.be/WBqpxqFc0Bc
Kolega Jiří Hubený má Vaši e-mailovou adresu a pošle Vám fotodokumentaci, kterou během dne pořídil.
Srdečně Dana Mojžíšová
Vážená a milá paní Nováková,
hle, jak fungují náhody: právě jsem se posadil, že Vám napíšu a právě naskočil Váš mail, a mám k Vám několikero zpráv a přání, začněme poděkováním, moc Vám děkuji, že knihovna nádherně přispěla k uspořádání čtení z mých povídek a že se postarala o přivítání a příjemný podvečer pro členy pražského PEN klubu a tím pádem taky o mou radost z toho večera, PEN klub všechno zaznamenal do svého reprezentačního archivu, takže knihovna Moravského Krumlova má tam teď své místo, pokud jde o fejeton o knihovně místo vyplňování dotazníku, napadlo mě, že by třeba bylo dobré umístit ho v Moravskokrumlovské měsíčníku, samozřejmě nechci za to žádný honorář, nýbrž jde mi o to, že když bude fejeton o knihovně veřejně publikován, dostane se tak k co nejvíce čtenářům knihovny, pokusil bych se tam vyslovit to, co považuji v existenci knihoven za základní a zásadní, pokud máte kontakty s redakcí Měsíčníku, přeptejte se jich prosím, jestli by o publikování fejetonu (3 třicetiřádkové stránky, jak je to fejetonistický standard)měli zájem, děkuji, a ještě jedno čtenářské přání: představuji si, že pro knihovnu zakoupíte vítěznou knihu v letošní Magnesii Litera, tedy Knihu roku, román Letnice od Miroslav Hlavča, to, co jsem se o něm právě dozvěděl, svědčí o tom, že jde skutečnou událost ve světě knihy, moc rád bych si přečetl román Letnice jako první, rozhodně bych ho nezdržel, rychle bych ho přečetl, aby se do něho mohli pustit další čtenáři v knihovně (jen do závorky: rezervujte mi prosím taky povídky Žárlivost od Nesboa, děkuji), k těm materiálům, co jsem od Vás dostal o Slovanské epopeji, nabízím teď Vám svou úvahu na tohle téma, ale možná ji už znáte, někde jsem ji už publikoval, takže se omlouvám, že Vám ji znova strkám, a ještě jednou díky za ten sympatický podvečer
přátelsky Váš Jiří Kratochvil
Vážené a milé dámy, takže je na mně důkladněji vysvětlit, proč dotazník nevyplním. Nic proti němu, je to dobrý knihovnický dotazník a je promyšleně koncipován, jenže já mám na dotazníky silnou alergii. Jsem totiž z generace, co za tzv. normalizace zažila dotazníky jako politický nástroj, jímž se občané kádrovali v dlouhém sledu otázek, na něž měli odpovědět a vyjádřit tak svůj poměr k SSSR, k přítomnosti sovětských vojsk, k socialistickému zřízení atd. Spisovatel Jiří Gruša napsal o tom román Dotazník, rozmnožený tenkrát v samizdatu. Vyfasoval za něho kriminál a byl pak donucen odejít do emigrace. (Škoda, že Grušův Dotazník není tady v knihovně, snad by se dal ještě někde sehnat.) Dotazníky tenkrát sloužily k politické manipulaci občanů a byla by veliká, ba nehorázná blbost tvrdit, že Váš dotazník snad slouží k nějakému knihovnickému kádrování čtenářů. Nic takového samozřejmě netvrdím. Je to jen má osobní nepřekonatelná nedůvěra k dotazníkům, k jejich formě, k tomu dlouhému sledu otázek, k nimž se mám vyslovit. Takže je to jen můj osobní vztah, kterého se už nezbavím, když jsem v čase politických dotazníků žil jako zakázaný autor na okraji společnosti.
A taky si neumím představit, že bych svůj spisovatelský jazyk vměstnal do formy dotazníku. Ale místo toho bych napsal fejeton, chválu knihovny a svůj dík knihovnicím. (Ale ten fejeton bych nenapsal okamžitě, jak vidíte v příloze, nemohu se teď vyhnout náročné televizní adaptaci svých brněnských románu.) Přeji Vám příjemné velikonoční svátky. Jiří Kratochvil, věrný návštěvník Vaší knihovny.
Vážený a milý Jiří Kratochvile, podařilo se nám v brněnském studiu prosadit cyklus nazvaný Literární místopis, třináct půlhodinových pořadů, každý věnovaný jednomu kraji. Je to pokus, jak přiblížit literaturu divákovi přes místa, k nimž se váže příběh autora, postavy, knihy…Průvodcem bude Jaroslav Rudiš, který – doufáme – předá divákům svůj nadšený vztah k literatuře. Koncept pořadu je, že kromě slavných čítankových jmen – o kterých chceme mluvit trochu jinak než „čítankově“, se průvodce Rudiš potká se současnými autory, kteří mají k nějakému místu vztah osobní, inspirační atd. Kraj jižní Moravy hodláme představit přes Bílovice (S.K. Neumann, liška Bystrouška, Mrštíkova Pohádka máje), literární obrazy moravského venkova a samozřejmě Brno. Kromě Milana Kundery bychom velmi stáli o Vaši účast – já jsem vytipovala román Avion pro jeho vazbu s architekturou, ale kdybyste chtěl jiný text a jiné místo, respektovali bychom to. Chtěla jsem proto moc poprosit o Vaši reakci – byl byste ochoten se našeho projektu účastnit? Časově by to bylo natáčení tak na hodinku, dopravu bychom zajistili. Moc zdravím a těším se na odpověď. Nora Obrtelová
Nora Obrtelová, dramaturg
Centrum dramaturgie TSB