Hanin kufřík-Literárně-výtvarná dílnička o holocaustu

Ve středu 30. listopadu přišli do knihovny žáci ze ZŠ Dukovany na literárně výtvarnou dílnu o Holocaustu. Vedeni knihou Hanin kufřík jsme se přenesli do doby 2. světové války a povídali jsme si o moravské židovské dívce Hance Bradyové, která byla zavražděna v Osvětimi pro svůj židovský původ.
Ukázali jsme si vyhlášky, které židům zakazovali chodit do kina, divadla, do parku, do knihovny, do lesa, do školy, jezdit ve veřejné dopravě, nakupovat mimo vyhrazené hodiny, vlastnit řidičský průkaz, vykonávat určité profese a mnoho dalších. Dozvěděli jsme se o hromadných transportech židů do ghett a koncentračních táborů, jejichž cílem bylo vyvraždění židovského obyvatelstva. Připomněli jsme si, že holocaust nepřežilo šest milionů židů.
Střídali jsme povídání, předčítání, prezentaci, ukázku dobových fotografií a různé úkoly, s cílem ukázat dětem hrůzy holocaustu. Na závěr si děti vyrobily žlutou hvězdu s nápisem Jude, kterou museli židé v Protektorátu Čechy a Morava nosit na oblečení.

Za MěK Moravský Krumlov Radmila Dvořáková

Hanin kufřík-Literárně-výtvarná dílnička o holocaustu