Vyhodnocení čtenářské soutěže Lovci perel

Dne 13. září se v městské knihovně konalo vyhodnocení čtvrtého ročníku čtenářské soutěže Lovci perel. Ten probíhal od listopadu 2019 do konce září 2020, závěrečné vyhodnocení však muselo být kvůli koronavirové pandemii téměř o rok odloženo.

Projekt Lovci perel chce děti motivovat ke čtení knížek a zároveň je učí pracovat s textem a informacemi. Především má ale být pro děti příjemným trávením volného času a zábavou. Naše knihovna se do této soutěže zapojila v listopadu 2016. Postupně jsme získávali hrací karty a označovali knihy perlorodky. V současné máme ve fondu už 745 knih perlorodek.

Úkolem malého lovce je vybrat si v knihovně tyto speciálně označené knihy, tzv. „perlorodky“, přečíst je a odpovědět na několik otázek. Za správně vyplněnou hrací kartu dítě dostane jednu perlu. Za splnění nepovinných otázek dostane hráč navíc malou sladkou odměnu.

Pravděpodobně díky koronaviru a zavřeným knihovnám klesl počet ze 73 dětí soutěžících v předchozím ročníku na 54. Paradoxně ale stoupl celkový počet přečtených knih a tedy i nasbíraných perel. Zatímco minule jich bylo 833, v tomto ročníku soutěžící – ač jich bylo o 19 méně - nasbíraly celkem 900 perel! Těchto 54 zúčastněných dětí přečetlo tedy za necelý rok 900 knih. Činí to v průměru 17 přečtených knih na 1 čtenáře. I zde se tedy projevil jarní lockdown, tentokrát pozitivně, neboť děti měly více času na čtení.

V 1. kategorii MŠ-1. třída zvítězil NOVÁK Jáchym - 86 perel a ŘIČKA Kryštof -21 perel.

Ve 2. kategorii 2. -5. třída:

1. TICHÁ Kristýna - 128 perel
  2. NOVÁKOVÁ Lucie - 91 perel
  3. ŠEINEROVÁ Monika - 87 perel
  4. KLAKOVÁ Valentina Ema - 85 perel

Ve 3. kategorii byla vítězkou STODŮLKOVÁ Jana - 35 perel

Všichni vítězové byli odměněni diplomem, medailí a knihou. Ti nejlepší z každé kategorie navíc dostali dortík, za který děkujeme Pekárně Ivanka.

Za MěK Radmila Dvořáková

Vyhodnocení 4. ročníku čtenářské soutěže Lovci perel