Nejlepší čtenáři 5. ročníku soutěže Lovci perel

Od loňského listopadu do konce září letošního roku probíhal v Městské knihovně Moravský Krumlov 5. ročník čtenářské soutěže Lovci perel. Tento projekt chce děti motivovat ke čtení knížek a zároveň je učí pracovat s textem a informacemi. Především má, ale být pro děti příjemným trávením volného času a zábavou. Naše knihovna se do této soutěže zapojila již v listopadu 2016. Postupně jsme získávali hrací karty a označovali knihy perlorodky. V současné době máme ve fondu už 765 knih perlorodek a přibývají další. S některými novými nám pomáhají samotní Lovci perel tak, že si vypůjčí knížku, která není ještě perlorodkou a po jejím přečtení vymyslí povinné a nepovinné (doplňující) otázky podle obsahu dané knížky.

Úkolem každého lovce je vybrat si v knihovně tyto speciálně označené knihy, tzv. „perlorodky“, přečíst je a odpovědět na několik otázek. Za správně vyplněnou hrací kartu dostane soutěžící jednu perlu. Za splnění nepovinných otázek obdrží hráč sladkou odměnu.

I když byla knihovna několik měsíců zavřená nebo jen s výdejním okénkem, přihlásilo se do soutěže 35 dětí, které přečetly 273 knih - perlorodek. A to je milé zjištění, činí to v průměru 8 knih na soutěžícího. V pondělí 1. listopadu byli vyhodnoceni nejlepší Lovci perel:

V 1. kategorii MŠ -1. třída (7 soutěžících - 63 přečtených knih):

1. Jáchym NOVÁK - 25 perel
  2. Kryštof Řička - 23 perel

V 2. kategorii 2. -5. třída (19 soutěžících - 182 přečtených knih):
  1. Monika ŠEINEROVÁ - 82 perel
  2. Lucie NOVÁKOVÁ -25 perel
  3. Kristýna TICHÁ - 20 perel

V 3. kategorii 6. -9. třída (9 soutěžících - 28 přečtených knih):
  1. Jana STODULKOVÁ - 8 perel
  2. Valentina Ema KLAKOVÁ - 7 perel

Z nakreslených obrázků zvítězila čertice Berta od Františka Pavlů.

Všichni vyhodnocení byli odměněni diplomem, medailí a knihou. Ti nejlepší z každé kategorie navíc dostali dortík, který zasponzorovala Pekárna Ivanka.

Za MěK Martina Nováková

Vtipné odpovědi dětí na nepovinné otázky

• Co máš pohlídat, až si bude maminka vybírat oblečení? aby nevypadala srandovně nebo moc princeznovsky
  • Co musí maminka udělat před pohádkou na dobrou noc? musí si uklidit svoje hračky a převléct se do pyžámka