Vyhodnocení třetího ročníku čtenářské soutěže Lovci perel

V pondělí 21.10. 2019 se v knihovně uskutečnilo vyhodnocení třetího ročníku čtenářské soutěže Lovci perel. Tento celorepublikový projekt chce děti motivovat ke čtení knížek a zároveň je učí pracovat s textem a informacemi. Především má ale být pro děti příjemným trávením volného času a zábavou.

Naše knihovna se do soutěže zapojila v listopadu 2016, tedy před 3 lety. Postupně jsme získávali hrací karty a označovali knihy perlorodky. V současné máme ve fondu už 641 knih perlorodek.

Úkolem malého lovce je vybrat si v knihovně speciálně označené knihy, tzv. „perlorodky“, přečíst je a odpovědět na několik otázek. Za správně vyplněnou hrací kartu dítě dostane od knihovnice perlu jako zaslouženou odměnu. Hrací karta kromě povinné části obsahuje navíc tři bonusové otázky. Při řešení těchto otázek čtenář zapojí svou fantazii i tvůrčí schopnosti. Za splnění těchto otázek je hráč odměněn drobnou sladkostí.

Protože jsme letos soutěžili už potřetí, čekali jsme úbytek dětí, ale k naší radosti se tak nestalo. Stejně jako loni se letos zapojilo 73 lovců perel.

14 dětí bylo v 1. kategorii (MŠ a 1. třída) a nasbírali celkem 270 perel – počet dětí v této kategorii je opět stejný jako loni, ale nasbíraly letos téměř o 100 perel víc.

50 dětí se zapojilo ve 2. kategorii (2. -5. třída) – 532 perel – dětí bylo o 5 více než loni, ale nasbíraly společně oproti loňsku pouze o 3 perličky víc.

9 dětí ve 3. kategorii (6. -9. třída) – tady jsme zaznamenali úbytek, hráčů bylo o 5 méně než loni a společně nasbíraly 31 perel, tedy oproti loňsku o 18 méně.

Celkový počet perel loni a předloni byl neuvěřitelně stejný, a to 750. Znamená to, že 73 loni zúčastněných dětí (předloni 83) přečetlo dohromady 750 knih. V letošním ročníku toto číslo kupodivu a k naší velké radosti ještě o 83 knih narostlo, 73 letošních hráčů tedy společně nasbíralo 833 perel.

Velký obdiv si bezpochyby zaslouží naše nejpilnější hráčky, a to Jana Stodůlková se 122 perlami, Kristýna Tichá se 106 perlami a Klára Tichá s 96 perlami. Jana a Kristýna za necelý rok přečetly více než 100 knížek a Klárka téměř 100. Myslím, že i mezi dospělými by se těžko našel pilnější čtenář, a proto je jejich výhra opravdu zasloužená. V listopadu začneme už 4. kolo této hry, které bude opět trvat do konce září. Věříme, že se děti opět zapojí a že jim účast v této soutěži přinese mnoho dobrého.

SEZNAM VÝHERCŮ:

1. kategorie (14 dětí, 270 perel):1TICHÁ Klára96
2FIALA Jiří61
3JURÁNEK Marek21
4PAVLŮ František18
4VESELÁ Eliška18
2. kategorie (50 dětí, 532 perel):1STODŮLKOVÁ Jana122
2TICHÁ Kristýna106
3ROBOTKOVÁ Justýna40
4HLADÍKOVÁ Šárka22
3. kategorie (9 dětí, 31 perel): 1FIALOVÁ Adéla18

Poděkování patří těmto sponzorům, firmám: Papírnictví Jašovi s.r.o., Pekárna Ivanka a Ráj dětí Ukropová za poskytnuté dary.

Za MěK Radmila Dvořáková

Vyhodnocení Lovců perel