Pasování prvňáčků na čtenáře

Moravskokrumlovská knihovna se již po jedenácté účastnila projektu na podporu čtenářské gramotnosti „Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka“, jehož cílem je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky. Vznikla tak vzájemná spolupráce knihovny se dvěma místními a s třinácti okolními školami, jejímž vyvrcholením bylo slavnostní pasování 190 prvňáčků na čtenáře a předání knihy vtipných básniček a hádanek s názvem Kde se nosí krky od spisovatele Miroslava Tvrze a ilustrátorky Aleny Schulzové. V letošním roce nákup těchto knih podpořilo Město Moravský Krumlov v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání regionu moravskokrumlovsko II.

V pondělí 10. června se uskutečnilo slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře v okolních školách. Knihovnice z Městské knihovny Moravský Krumlov spolu s ředitelem MěKS p. Bořivojem Švédou v tento den pasovali žáky prvních tříd ZŠ v Bohuticích, Dolních Dubňanech, Jezeřanech –Maršovicích, Lesonicích, Olbramovicích, Rybníkách a Vémyslicích. Nově se do projektu přihlásily i ZŠ Hostěradice, Jiřice u Miroslavi, Miroslav, Skalice, Suchohrdly u Miroslavi a Tavíkovice. Ti byli odpasováni paní královnou přímo u nás v knihovně. Všichni prvňáčci dokázali, že už opravdu umí číst, psát a počítat, dovedli si poradit i s knižní hádankou. V každé škole se věnují čtení, buď mají čtenářské kroužky nebo kluby čtení, vedou si deníčky se záznamy knih ze kterých čtou a to nás moc potěšilo.

Slavnostní pasování pokračovalo i v úterý 11. června na městském úřadě. Pasování se zúčastnil starosta Moravského Krumlova Mgr. Tomáš Třetina, který žáky ZŠ Ivančická a ZŠ Klášterní pasoval na čtenáře. Po složení pasovacího slibu, následovalo pasování s podpisy čtenářů na pasovací listinu. Malí čtenáři obdrželi za svou půlroční snahu a vytrvalost nejen knížku na prázdniny, ale i krásnou záložku do knihy, legitimaci do knihovny a sladkou odměnu v podobě zmrzliny, kterou zasponzorovala Pekárna Ivanka, které tímto moc děkujeme. Po celý rok tak mohou malí čtenáři chodit do knihovny zdarma a půjčovat si knížky. Toho patřičně hned ten den všichni využili. I pan starosta měl pro pasované žáčky velké překvapení - poukaz na jednodenní vstup na koupaliště. To bylo radosti, zvláště když ten den bylo takové vedro. Těšíme se na další spolupráci se školami a městem Moravský Krumlov i v příštím školním roce.

Za MěK Marina Nováková

Pasování prvňáčků na čtenáře