Den otevřených dveří TyfloCentra v Moravském Krumlově

Při příležitosti dne nevidomých se každoročně koná v Městské knihovně Den otevřených dveří Tyflocentra. Tato organizace se v regionu dlouhodobě věnuje pomoci lidem s těžkým zrakovým postižením a jejich rodinám. Po celý den se pracovnice věnují objednaným školním skupinám i zájemcům z řad veřejnosti. Součástí dne je krátká přednáška zasvěcující přítomné do problematiky života osob se zrakovým postižením. Návštěvníci si mohli prohlédnout pomůcky, které nevidomým a slabozrakým osobám usnadňují každodenní život. Rovněž si všichni mohli vyzkoušet, jaké pocity budou mít, když se na pár minut stanou nevidomými a jsou odkázáni na pomoc druhých. Vyzkoušeli si chůzi se slepeckou holí. Všichni shodně říkali, že je to velmi zvláštní pocit, že jim těch několik minut připadalo jako věčnost, že si uvědomují, jak jsou rádi, že mají dobrý zrak a že už budou na osoby s bílou holí a vodícím psem příště koukat jinak. Několik studentů si všimlo i bariér v terénu, které ztěžují orientaci nevidomým. Příkladem byly třeba odpadkové koše podél vodící linie nebo chybné umístění reliéfního povrchu. Děkujeme za spolupráci pracovnicím knihovny a těšíme se na další spolupráci.

V tento Den navštívilo knihovnu 90žáků a studentů ze ZŠ Klášterní a gymnázia.

Eva Pexová, TyfloCentrum Brno, o.p.s., regionální pracoviště Znojmo

Den otevřených dveří Tyflocentra