Ztraceni v překladu a v originálu

Jiří Kratochvil, Markéta Hejkalová, dva významní čeští autoři, kteří svojí návštěvou poctili 15. září Moravský Krumlov, poskytli v rámci své cesty i povídání pro studenty místního gymnázia a odborné školy. Setkání se uskutečnilo v dopoledních hodinách v prostorách Galerie. Nutno podotknout, že místnost praskala ve švech a ve vzduchu bych mohla očekávání a napětí přímo lapat. Během následující hodiny proběhlo různorodé vyprávění nejen o překladatelské činnosti Markéty Hejkalové, ale podělila se s námi i o některé informace a zážitky spojené s PEN klubem, jemuž 2 roky předsedala na mezinárodní úrovni. Ačkoliv studenti působili zpočátku spíše staticky, dočkali se v závěru oba autoři mohutného potlesku i mnohých dotazů iniciovaných přímo od zvědavého mladého publika. Věřím, že se nejednalo ani zdaleka o poslední podobnou akci.

Andrea Dokoupilová, studentka 3. roč. Masarykovy univerzity Brno

knihovna MK