Toulky českou minulostí s Českým rozhlasem Brno

Podvečerní povídání s tvůrci Toulek českou minulostí, kterou připravila městská knihovna, se odehrálo 12. dubna v galerii knížecího domu. Totiž doslova odehrálo zásluhou profesionálně sehrané sympatické trojice z brněnského studia Českého rozhlasu. Jaromíra Ostrého jsem poznal v devadesátých letech jako nápaditého režiséra mých textů, ale teď jsem se s ním setkal i jako s báječným komediálním vypravěčem v kouzelné souhře s autorem Toulek, Josefem Veselým. Tvrdí se, že dobrý křížový výslech je vždy věcí perfektní spolupráce jednoho zlého a jednoho dobrého policajta. A tady byl ten křížový nápor na publikum, ten komediální ohňostroj, zas věcí perfektní hry na jednoho navýsost rozverného (Ostrý) oproti druhému navýsost serióznímu(Veselý). A tím třetím mužem ve člunu, který zajišťoval, aby vše „klapkalo“, byl moderátor Jiří Kokmotos. Nahlédnutí do zákulisí natáčení, ale i do celé řady veselých karambolů. Vzpomínání na rozhovory se zpěvačkou Inkou Zemánkovou a politiky Klausem, Paroubkem, Zemanem, doplněno překvapivými situacemi a půvabnými detaily. Nakonec došlo i na Toulky a na to, jak šikovným manévrováním se Josefu Veselému podařilo prosadit jejich natáčení v Brně. A taky, že se můžeme v Toulkách těšit na cyklus věnovaný geniálnímu Leoši Janáčkovi, jímž je Veselý nejspíš stejně fascinován jako Milan Kundera. Byl jsem v pokušení ozvat se nejen s nadšenou chválou Toulek, jichž jsem celkem věrným posluchačem, ale taky s výhradou, kterou jsem měl například k části věnované F.X.Šaldovi. Jsem si jist, že to byla nevyužitá šance představit většinou naprosto nezasvěceným posluchačům jednu z našich největších osobností, a že si Šalda zasloužil aspoň třídílný cyklus, vždyť kdyby psal anglicky nebo francouzsky, měl by dnes v Paříži pomník a přednášelo by se o něm na Sorbonně. Ale zpět. Byl to podvečer, na který nelze jen tak zapomenout. Potažmo vzpomeneme si na něj při každém dalším poslechu Toulek českou minulostí z brněnského studia Českého rozhlasu.

Jiří Kratochvil

knihovna MK