Svanetie - cestopisné promítání o severní Gruzii

gruzínština

V pondělí 22. února v odpoledních hodinách pořádala Městská knihovna Moravský Krumlov cestopisné promítání nazvané Svanetie. Cestovatel Arnošt Mader seznámil posluchače s cestou po severní Gruzii pod horou Tětnuld a Ušba, kde dosud přežívají zvyky z doby Argonautů. Promítl obrázky z malebných údolí i z výstupů na Lamral-Baši (cca 3400 m) a Lajlu (cca 4020 m). Jelikož toto promítání bylo pořádané ve spolupráci s TyfloCentrem M.K. mělo haptický charakter a klienti TyfloCentra, ale i veřejnost měla možnost osahat si, případně očichat přivezené exponáty z Gruzie. Byly to nejen krásné kameny, pohlednice, knihy, noviny, ale i např. bobkový list, mince, kterými se dosud platí. Představil nám i gruzínskou abecedu a dozvěděli jsme se, že přijel z Brna matarebeli - vlakem.

Za Městskou knihovnu Martina Nováková

knihovna MK