Březen-měsíc knihy a čtenářů

Celý měsíc březen probíhá každoročně ve většině knihoven naší republiky řada akcí. Letošnímu Měsíci knihy a čtenářů předcházela přednáška nazvaná Rok 2015 z pohledu astrologie. Paní astroložka Olga Krumlovská rozebrala jednotlivá znamení zvěrokruhu a jejich ascendenty a nabila nás pozitivní energií. Jelikož je autorkou asi čtyřiceti knih o józe, alternativní medicíně, lidovém léčitelství, astrologii a tajemných jevech, představila nám své knihy a zároveň věnovala knihovně svou novinku Jak být dlouho živ a zdráv, kterou si můžete vypůjčit.Již tradičně byl tento jarní měsíc zahájen Literární kavárnou nazvanou Jak jsem se stal Lovcem mamutů. Paní Eva Kopčilová velice poutavě seznámila posluchače s životními osudy Eduarda Štorcha, pedagoga, spisovatele, etnografa, autora nejznámějšího románu z doby kamenné. Následoval již tradiční Den otevřených dveří s prominutím poplatků a s registrací pro nové čtenáře zdarma. Pro I. stupeň základních škol byl připraven Knižní kabaret aneb Vracíme se ke knížkám. Interaktivní pořad Honzy Petráše s pásmem pohádek, soutěží a s četbou z připravované knížky O štěňátku Barči, zaujal malé čtenáře. V úterý 17. března se konala cestopisná přednáška s promítáním na téma: Route 66 –Hlavní ulice Ameriky. Žáci II. stupně základních škol, studenti a návštěvníci večerního promítání tak měli možnost poznat cestovatele a zakladatele České asociace CAR66 Zdeňka Juráska, který seznámil posluchače s historií i současností legendární americké silnice. Tato Matka silnic, jak ji nazval J. Steinbeck ve svých Hroznech hněvu je považována za nejslavnější silnici světa, měří 3940 km, prochází osmi státy a při cestě překonáte tři časová pásma. Čtenáři mají možnost zapůjčit si knihu i DVD Zdeňka Juráska Route 66 –Jedna jízda nestačí. V průběhu celého měsíce čtenáři vyplňovali anketní lístky do soutěže o nejoblíbenější knihu roku 2014 - Magnesia Litera. Celkem bylo odesláno přes 200 vyplněných hlasovacích kupónů s možností získání poukazu na nákup knihy. V průběhu měsíce probíhaly exkurze žáků do knihovny spojené s masopustní literární a výtvarnou dílničkou. Děti si při tematické prezentaci připomněly bujaré období masopustu, ve kterém bohatě jíme, dělají se zabijačky, chodíme na maškarní karnevaly, plesy a masopustní průvody. Též se zamyslely nad následující postní dobou, ve které se naopak chováme střídmě a přemýšlíme o svém chování. S velkým ohlasem se setkalo také vyrábění karnevalových masek, které se všem dětem ohromně povedly. Měsíc knihy bude uzavřen Nocí s Andersenem – pravidelným nocováním dětí v knihovně.

Za městskou knihovnu Martina Nováková

knihovna MK