12. Noc s Andersenem - nocování dětí v knihovně

Milé Andersenky a Anderseňata, nocovali jsme u nás v Moravském Krumlově již po dvanácté, tentokrát na téma: S Večerníčkem za dobrodružstvím.“ Hned u vchodu nás vítali Křemílek s Vochomůrkou a my jsme vcházeli do jejich pařezové chaloupky. Úvod samozřejmě patřil Andersenovi a jeho pohádkám. Pak jsme se vzájemně představili a zjistili jsme, že mezi sebou máme nejen Macha a Šebestovou, Pata a Mata, ale i Broučky, Křemílka a Vochomůrku, Rumcajse, Káťu a Škubánka, motýla Emanuela, čertíka a spoustu víl Amálek. Dokonce mezi nás přijel na koloběžce samotný pan Večerníček, který nám popřál Dobrý večer a pomohl nám vyrobit si správné večerníčkovské čepičky. Poté jsme se seznámili s historií Večerníčka, a abychom si osvěžili naše vědomosti, vyluštili jsme si společný kvíz. Již víme, kdy vznikl první Večerníček, kdo je autorem jeho kreslené postavičky, kdo mu propůjčil svůj hlas, kdy byl odvysílán první barevný večerníček, a že nejdelším seriálem Večerníčku byl Bob a Bobek s počtem 52 dílů! Mezi nás přišel i ředitel našeho kulturního střediska, který nám pověděl, že jeho oblíbeným večerníčkem byl Spejbl a Hurvínek a zazpíval si s námi písničku od K. Černocha Večerníček. Pak jsme si zacvičili s vodníkem Česílkem a vydali se k rybníku Brčálník. Hledali jste tam Rákosníčka, ale objevila se nám víla Amálka, která nám zatančila za svitu měsíce. Na rybníce plula zakletá labuť a z lesa Řáholce se ozývaly divné zvuky. Nebyl to Rumcajs, ale Hejkal, ten nás pořádně vylekal. Pomocí zaklínadla zkrotl a stal se naším kamarádem. Zvládli jsme i strašidelnou noční stezku kolem rybníka a všichni jsme se podepsali na podpisovou listinu odvážných večerníčků. To Hejkal koukal? Pak jsme došli do zámeckého parku, kde jsme našli poklad – byl to pořádný balík špekáčků - a s místními skauty jsme si je opekli nad ohýnkem. Byly jako tradičně vynikající. A pak hurá do Galerie, kde na nás už čekal amatérský divadelní spolek Špalek, který nám zahrál pohádku: „ O Červené Karkulce, ale trochu jinak.“ Pohádka se nám moc líbila, byla legrační se spoustou písniček a už se těšíme příští rok na další vystoupení. Po něm nás čekalo sladké překvapení s fontánou, zapálili jsme ji a vypukl ohňostroj. Na večerníčkovském dortu jsme si pochutnali, osvěžili se čajem, vyrobili si postavičku Večerníčka na kolíčku a představili svou nejoblíbenější knížku. Usínali jsme hodně po půlnoci při čtení z knížek Mach a Šebestová, Křemílek a Vochomůrka aj. Ráno jsme obdrželi dárky-pamětní listy se záložkami a s multifunkční propiskou.

Na další noc s Andersenem se těší moravskokrumlovští spáči (40 dětí ve věku 6 -15 let, 2 knihovnice, 4 studentky, Hejkal).

Poděkování patří těmto sponzorům, firmám: Drogerie Šedrla, Papírnictví Jašovi s.r.o., Pekárna Ivanka, Ráj dětí Ukropová, Řeznictví Bažant, Skautský oddíl a Vydavatelství Petr Večeřa za poskytnuté dary a pomoc.

Za knihovnu Moravský Krumlov Martina Nováková a Radmila Dvořáková

knihovna MK