Noc s Andersenem -nocování dětí v knihovně

Fotbalisté spali v moravskokrumlovské knihovně

Milé Andersenky a Anderseňata, nocujeme u nás v Moravském Krumlově již po jedenácté, tentokrát na téma: „Klapzubova jedenáctka.“ Úvod samozřejmě patřil Andersenovi a jeho pohádkám. Pak jsme se přestrojili do fotbalových dresů a vyrobili si odznaky fotbalistů. Nezapomněli jsme si přečíst úryvek z knihy Eduarda Basse o chudém chalupníkovi, který měl 11 synů. Prodal kozu, koupil dva míče a z kluků udělal fotbalové družstvo. Abychom si osvěžili naše vědomosti o fotbale, vyluštili jsme si kvíz o fotbalu. Již víme v jaké zemi a kdy vznikl fotbal, kolik je hráčů na hřišti, co znamenají slova faul, remíza, ofsajd, červená karta nebo z kolika metrů se kope penalta. A to je nás, prosím, víc přihlášených děvčat než kluků! Mezi nás přišli i pan starosta a ředitel našeho kulturního střediska, kteří nám povídali o svých fotbalových začátcích. Zazpívali jsme si Zelená je tráva, fotbal to je hra a vydali se na stadión za místním fotbalovým klubem. Pan trenér Anders už na nás čekal společně s ostatními mladšími hráči. Připravili si pro nás ukázky tréninku, prohlídli jsme si šatny a zázemí fotbalistů, z tribun jsme sledovali pořádný fotbalový mač. I my jsme si mohli vyzkoušet různé hry a soutěže na hřišti. Pak jsme se vydali do zámeckého parku, kde jsme našli poklad – byl to pořádný balík špekáčků - a s místními skauty jsme si je opekli nad ohýnkem. Byly vynikající. Po té dobrotě nás čekala stezka odvážných fotbalistů s podpisovou listinou. A pak hurá zase zpět do knihovny. Zde jsme si vyrobili fotbalovou hru z krabiček od sýrů. Nechybělo ani sladké překvapení s fontánou. Zapálili jsme ji a vypukl ohňostroj. Na fotbalovém dortu jsme si pochutnali, osvěžili se čajem, vyluštili další kvíz o fotbale a představili svou nejoblíbenější knížku. Usínali jsme hodně po půlnoci při čtení z knížek Góóól, Záhadný faul, Fotbaloví divoši. Na další noc s Andersenem se těší moravskokrumlovští spáči (40 dětí ve věku 6 -15 let, 2 knihovnice, 6 studentek na výpomoc).

Poděkování patří těmto sponzorům: firmě Drogerie Šedrla, Jašovi s.r.o., Pekárna Ivanka, Řeznictví Bažant, Skautský oddíl a Vydavatelství Petr Večeřa za poskytnuté dary a pomoc. Zároveň děkujeme místnímu fotbalovému klubu a panu trenérovi Andersovi za spolupráci.

Za knihovnu Moravský Krumlov Martina Nováková

knihovna MK