Přednáška Stanislava Češky o Velké Moravě

Moje návštěva knihovny v Moravském Krumlově 10. října 2013 pro mě byla takovým milým pohlazením po duši. Nejen proto, že obě paní knihovnice jsou velice milé a ochotné, jejich knihovna je jako ze škatulky a musí být radost sem chodit a půjčovat si knížky.

Největší radost mi udělalo to, když jsem uviděl v knihovně spoustu mládeže z místních škol. Mladí seděli třeba u internetu, především však měli v rukou knížky, které si vybírali a četli v nich. Bylo jasné, že knihovna se jim líbí stejně jako mně. A já v té chvíli obdivoval paní knihovnice za to, jak svojí každodenní prací přispívají k tomu, aby náš národ (s prominutím) neblbnul, stále měl knížky rád a udržoval svoji vzdělanost. Podobných knihovnic a knihovníků, jako jsou dámy v Moravském Krumlově, je v této zemi jistě víc. Měli bychom si jich vážit. Dělají pro tuto zem mnohem víc, než mnozí, kteří jsou nazýváni celebritami. Pro mě jsou příkladem celebrit právě moravskokrumlovské knihovnice a jejich podobní kolegové a kolegyně. A takovou třešničkou na dortu mého dne v Moravském Krumlově byly pro mě čtyři přednášky pro místní studenty a žáky, seniory a nakonec i pro čtenáře knihovny. Laskavá pozornost, se kterou všichni mé vyprávění sledovali, potěšila. A obzvlášť mě potěšila pozornost dětí a mládeže. Jistě to bylo také díky tomu, jak vedou své mladé „zákazníky“ paní knihovnice.

Přeji jim a jejich knihovně vše dobré a těším se na to, že se do Moravského Krumlova zase někdy podívám.