Za lovci lebek do nitra Bornea 13.10.

Městská knihovna Moravský Krumlov pořádala cestopisné promítání Za lovci lebek do nitra Bornea. Toto jsou názory žáků ze 7. tříd ZŠ Klášterní

Dne 13.10.2011 jsme byli na besedě o Malajsii. Paní Palátová cestovala pralesem, kde bylo bláto a vlhko, také tam lezly pijavice. Aby se ubránila nemocem, jedla česnek.

Šárka Kleiblová, 7.A

Na přednášce se mi líbila krajina, kterou paní Eva Palátová cestovala. Překvapilo mě, že krokodýl vyskočí 2m vysoko pro kořist. Existují i žraloci, kteří nejí lidi a dá se s nimi i zaplavat.

Monika Ostrovská, 7.B

Mluvilo se o Borneu – je to druhý největší ostrov na světě. V metru byly za odhození papírku pokuty až 1000 dolarů. Jejich hromadná doprava se jmenovala SMRT. Také se mi líbil varan, který měřil kolem 3 metrů.

Ludvík Ždánský, 7.B

Přednáška o Borneu

Když jsme se dozvěděli o tom, že půjdeme na přednášku o Borneu, kterou pořádala Městská knihovna Moravský Krumlov, první, co mi prolétlo hlavou bylo: "Proboha, kde to vůbec je?" Po značné chvíli 'googlení' a pohledu na mapu se nadšení stále nedostavilo. Fajn, prales. O čem nám tam asi budou povídat? O opicích? Liánách? Byla jsem přesvědčená, že pokud ona výprava nepotkala Tarzana, jen těžko mě něčím překvapí. A tak jsem se, smířená s další obvyklou hodinou nudy, s ostatními odebrala do moravskokrumlovského kinosálu. Už po prvních pár větách jsem však byla naprosto vyvedena z omylu. Charismatická a energická paní Palátová, ona zdatná cestovatelka, která nás celou přednáškou provázela, nás hned na začátek uzemnila popisem Singapurské dopravy a odstartovala tím jednu z nejúžasnějších a nejnaučnějších hodin mého života. Nejen, že nás provedla veškerou špínou a blátem pralesa, přidala k tomu i několik (povětšinou zvířecích) zajímavostí, veselých historek, ale i nepříjemností. Přece jen všude po světě platí, že neznalost neomlouvá. Po tom všem nemohl chybět ani skvělý recept na přežití bez újmy - tedy pojídání česneku kdekoliv a kdykoliv. Člověk si mohl představit, jak plave mezi žraloky, nebo jak na něj z bezprostřední blízkosti zírá uslintaný varan. Nejednomu z nás se proto zastesklo, když jsme museli vyhřátý sál opustit a odebrat se zpět do útrob školy. A morální poselství této přednášky? Nikdy se nebojte sami v chatě. Všechen hluk venku obstarávají jen opilé veverky.

Jana Švédová, gymnázium

Městská knihovna nabízí čtenářům 2 knihy této autorky: Ata Mua-kolem světa za 800 dní a Ola Lama-Jižní Amerikou od rovníku k tučňákům