Cestopisné promítání o plavbě kolem světa

Více na www.idiotinaplavbekolemsveta.kvalitne.cz

Dne 7. října pořádala městská knihovna cestopisnou přednášku s promítáním nazvanou "Idioti na plavbě kolem světa" o skupině nadšenců, kteří si splnili svůj odvážný sen, kdy pouze vlastním úsilím a za pomoci vlastních zdrojů postavili repliku Magalhaesovy Victorie ze 16. století a navzdory nulovým zkušenostem s plavbou, vypluli po jeho stopách kolem světa. Účastník plavby pan Vladimír Šimek nás humornou formou nechal nahlédnout pod roušku zajímavého i když někdy poněkud drsného života na lodi. Po přednášce se uskutečnila tombola o suvenýry z cest a autogramiáda.

Za MěK M. Nováková

Přednáška Vladimíra Šimka v Moravském Krumlově, s prezentací filmu o obeplutí světa na mě udělala velký dojem.
Vypravění o partě nadšěných lidí, kteří bez přispění sponzorů, postavili Magaihaensovu loď Viktoria, je již od myšlenky obdivuhodný výkon.
Viktorka, jak ji nazývali, nebyla úplně přesnou replikou, ale rozhodně funkční a bezpečnou lodí, o čemž svědčí následně úspěšná pětilet? plavba kolem světa.
Během plavby se na lodi vzstřídalo 60 členů posádky a na samotné stavbě se podílelo 300 dobrovolníků.
Dohromady, více jak devitileté období, popisuje ve své knize "Idioti na plavbě kolem světa" jeden z účastníků plavby Ivan Orel.
Nyní už jen sehnat knížku a spolu s idioty se vydat na dobrodružnou plavbu kolem světa...

Ivo Vorel