Cestopisná přednáška ing. Arnošta Mádera o Podkarpatské Rusi 22. září 2008

Život v ukrajinských Karpatech

Léto postupně předává štafetu podzimu, počasí za oknem už pomalu přestává lákat k výletům do přírody a k cestování. Nadcházející podzim zve spíše k příjemnému posezení, ke vzpomínkám na letní cesty a výlety. A tak se v Moravském Krumlově jedno takové cestovatelské povídání uskutečnilo, uspořádala ho Městská knihovna ve spolupráci s moravskokrumlovskou pobočkou TyfloCentra Brno, o.p.s. a besedovalo se na téma Podkarpatská Rus.

Hlavním aktérem besedy byl cestovatel a průvodce Arnošt Máder, který si v pondělí 22.9. připravil pro zrakově postižené občany, ale i pro širokou veřejnost zajímavé povídání a promítání fotografií. Celá beseda se točila kolem života na Podkarpatské Rusi, součastné části Ukrajiny. Dověděli jsme se informace o historii i současnosti této oblasti, o tradicích, folklóru, přírodě, i o specifických podmínkách života na vesnicích i ve městech. Pan Máder sám několikrát Podkarpatskou Rus navštívil a mohl nám proto velmi poutavě přiblížit život v této lokalitě. Pro něj se Karpaty staly místem, kde si může člověk skutečně odpočinout od uspěchané civilizace a načerpat mnoho nových duševních i fyzických sil, setkat se se zajímavými lidmi i divokou krajinou. Toto místo ho zkrátka uchvátilo a roky se sem rád vrací

Beseda pokračovala ukázkou výrobků, které dodnes místní obyvatelé vyrábí ručně bez pomoci mechanizace, největší zájem vzbudily výrobky ze dřeva – hřebeny, různé masážní válečky, náramky a náhrdelníky z dřevěných korálků. Po skončení hlavní části besedy dostali účastníci prostor k dotazům, které je v souvislosti s povídáním zajímaly a pan Máder ochotně odpovídal. Beseda proběhla úspěšně, přednášková místnost knihovny byla zaplněná a celé odpoledne jsme strávili v příjemné atmosféře, proto se už nyní těšíme na další setkání plné zážitků a zajímavostí z cest, které s panem Máderem v budoucnu uskutečníme.

Eva Indrová TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Regionální pracoviště Moravský Krumlov