13. ročník pasování prvňáčků na čtenáře

Moravskokrumlovská knihovna se již po třinácté účastnila projektu na podporu čtenářské gramotnosti „Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka“ jehož cílem je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky. Do tohoto projektu se zapojilo celkem 177 žáků základních škol v Bohuticích, Dolních Dubňanech, Hostěradicích, Jezeřanech – Maršovicích, Jiřicích u Miroslavi, Ivančická a Klášterní v Mor. Krumlově, Lesonicích, Olbramovicích, Rybníkách, Skalici, Suchohrdlích u Miroslavi, Tavíkovicích a Vémyslicích.

Tradiční pasování v červnu bohužel muselo být kvůli koronavirové epidemii odloženo na podzim. V druhé polovině září začalo samotné pasování, nyní již druháčků, nejdříve ze vzdálenějších okolních škol, kteří postupně přijížděli do Městské knihovny v Moravském Krumlově. Zde na ně již čekaly pracovnice knihovny, aby malé školáky slavnostně přivítaly v královském převleku. Poté, co děti složily pasovací slib, poklekly před knihovnici Radmilu Dvořákovou převlečenou za paní královnu a ta je odpasovala pravým rytířským mečem na čtenáře. Vedoucí knihovny Martina Nováková jim předala dárek – krásnou knížku dobrodružných příběhů spisovatelky Michaely Fišarové nazvanou První školní výlet, kterou dětem darovalo město M.K. v rámci projektu MAP II. Obrázky do ní nakreslila ilustrátorka Aneta Žabková. Každý ze žáků přečetl kousek z této nové knihy, aby ukázal, že umí číst a že si ji opravdu zaslouží. Svým podpisem na pasovací listinu potvrdil, že umí psát a zároveň, že knihy bude opatrovat jako nejvzácnější poklady.

V pondělí 20. září se v pana krále přeměnil ředitel MěKS p. Bořivoj Švéda, který s pracovnicemi knihovny odpasoval žáky z bližších okolních škol. A o den později se stal králem pan senátor a starosta Mor. Krumlova Mgr. Tomáš Třetina a pan místostarosta Mgr. Zdeněk Juránek a všech 70 žáků místních škol pasovali na čtenáře. Slavnostní pasování proběhlo na městském úřadě a místní školáčci dostali nejen knížku s krásnou záložkou, ale i legitimaci do knihovny a jako bonus jim Pekárna Ivanka zasponzorovala i sladkou odměnu.

Už se těšíme, až si malí čtenáři přijdou do naší knihovny vybrat knížku ke čtení i zábavě.

Za MěK Martina Nováková

Napsali o nás: