Božský Čech v knihovně

„Myslivečkovy sonáty znám,“ píše Wolfgang Amadeus Mozart svému otci, vždyť jsem je hrál v Mnichově. Jsou docela snadné a dobře se poslouchají. Své sestře, které se co nejuctivěji poroučím, bych radil, aby je hrála hodně výrazně, s ohněm a vkusem a naučila se jim zpaměti. Jsou to totiž sonáty, které se každému musí líbit, jsou snadné k zapamatování, a kdo je zahraje s potřebnou přesností, musí s nimi mít úspěch.

Takto byla v pondělí 7. října zahájena 52. Literární kavárna. Životní osudy Josefa Myslivečka - největšího mistra české hudby období pozdního baroka a klasicismu připomněla posluchačům paní učitelka Eva Kopčilová. Tento český hudební skladatel je též nazývaný Il divino Boemo - Božský Čech a Mozart jej považoval za umělce vysoko převyšujícího hudebníky své doby, který proslavil české jméno po celé Evropě. Knihovnou se linula nejen vůně kávy, ale i tóny z Myslivečkových skladeb.

Za MěK Martina Nováková

Pramen živé vody Josefa Myslivečka