Bosna a Hercegovina aneb Jediný evropský Orient

BOSNA A HERCEGOVINA OČIMA DANIELA DENYGRA

Ve čtvrtek 11. března 2010 se v odpoledních hodinách uskutečnila v Domě pečovatelskou službou Moravský Krumlov beseda s mladým cestovatelem Danielem Denygrem. Všechny posluchače provedl krásn ou přírod ou zemí Bosny a Hercegoviny, ukázal města a vesnice, kostely, kláštery a několik mešit. Zvláště dojemné na této besedě byla ta skutečnost, že mnozí účastníci besedy stejn ou cestu znali z dob svého mládí, kdy tudy jezdili na dovolené k Jadranu.

Závěr besedy byl smutný. Ukázka rozstřílených vesnic a desítky hrobů kolem kostelíků připomínaly události posledních dvou desetiletí. Myslím, že jsme si znovu všichni uvědomili, jak nebezpečný je fanatismus a kam až může zajít nenávist.

M. Hromková

Na cestě

Na cestopisnou besedu s Danielem Denygrem jsme se 11. března docela těšili. Měli jsme k tomu hned několik důvodů: Šlo se místo školy, což nám, přiznáváme, udělá radost vždy. Název zněl tak trochu tajemně a tím pádem docela lákavě – „Bosna a Hercegovina aneb Jediný evropský Orient“. Sliboval také, že se z nevlídného předjarního počasí přesuneme do podstatně příjemnějšího podnebí.

Vyprávění zkušeného cestovatele naše očekávání splnilo. Celou svoji cestu po turisticky doposud nevyužitém území měl zdokumentovanou spoustou obrázků. Skutečně působivé byly příběhy z válečného Sarajeva, se kterými se pan Denygr naštěstí seznámil pouze zprostředkovaně, nebo jen tak mimochodem pronesené poznámky o často vídaném zákazu chození mimo vyznačené cesty kvůli minovým polím.

Přesto jsme se seznámili se zemí navzdory nedávné minulosti cestovatelsky zajímavou, která má hodně co nabídnout obdivovatelům přírodních krás (kouzelné hory i vlastní přístup k moři) a rovněž kulturních památek. A kde je nadto nejlepší, když se dorozumíváte česky, a díky minimálnímu počtu turistů se můžete cítit jako na dobrodružné výpravě. Za zajímavou příležitost moc děkujeme pracovnicím městské knihovny, které ji pro nás v Galerii Knížecí dům připravily.

Žáci 8. A , ZŠ Moravský Krumlov, Klášterní nám.

Ve čtvrtek 11. března jsme navštívili v galerii Knížecí dům besedu o Bosně a Hercegovině. Beseda byla zajímavá, provázel nás cestovatel pan Daniel Denygr. Povídal nám o přírodních zajímavostech, hodně jsme se dověděli o válce, která tam byla v devadesátých letech minulého století. Udivilo mě, že část země je stále zaminována, proto se tam musí chodit jen po vyznačených cestách. Na fotografiích nám ukazoval přírodu, historické památky. Dokládal, že tato země je krásná. Cestovní ruch v této oblasti teprve začíná. Beseda se mně líbila. Mám rád zeměpis, a proto jsem ocenil informace o těchto dvou zemích, které pro mě byly téměř neznámé.

Daniel Vlasák, 8. tř.