Den nevidomých v knihovně

Přijďte nahlédnout do světa zrakově postižených

Reakce žáků víceletého gymnázia na Den otevřených dveří Tyflocentra konané v Městské knihovně Moravský Krumlov v pátek 13.11. na Den nevidomých

• „Moc se mi to líbilo,slepecký život mi to přiblížilo! Však nechtěla bych tímto stylem žíti, musela bych doma pořádek míti!“
  • „ Bylo to moc super, moc mě zaujaly pomůcky pro slepé. Hlavně rozlišovač barev i chození se slepeckou hůlkou. Ale slepá bych být nechtěla.“
  • „ Nejvíc se mi líbilo hraní hry dáma. Ale líbilo se mně to vše.“
  • „ Byla to skvělá přednáška. Nejlepší bylo prohlížení pomůcek.“
  • „Mohli jsme si vyzkoušet chodit poslepu, ale myslím, že kdybych byla slepá, že by to bylo těžké. Moc obdivuji slepé lidi.
  • „ Líbilo se mi chození po schodech a dáma poslepu. Indikátor barev a světla se mi líbil taky.“
  • „ Bylo to skvělé, dozvěděli jsme se jak slepí žijí a vyzkoušeli jsme si co k životu používají.“
  • „ Bylo to skvělé, nejlepší bylo chození s bílou holí. „
  • „ Líbilo se mi to, nejvíce se mi líbil indikátor barev a šachy.“
  • „ Bylo to perfektní, nejvíc se mi líbil indikátor.“
  • „ Líbila se mi na tom chůze ze schodů a pomůcky pro slepé.“
  • „ Bylo to super. Nejlepší byla bílá hůl.
  • „ Bylo to moc super! Dozvěděli jsme se spoustu užitečných věcí. Prostě to bylo celé super.“
  • „ Nejvíc se mi líbilo chození s hůlkou a páskou na očích.“

Den otevřených dveří TyfloCentra v Moravském Krumlově

Dát o sobě vědět, prezentovat svou práci, informovat potenciální klienty i širokou veřejnost – to všechno bylo smyslem Dne otevřených dveří, které TyfloCentrum v Moravském Krumlově uspořádalo ve spolupráci s Městskou knihovnou v pátek 13.11.2009. Nebyla to první akce ve spolupráci s Městskou knihovnou, a doufám, že ani poslední. Už počet lidí, kteří Den otevřených dveří navštívili (bylo jich asi 250), svědčí o tom, že se nejednalo o akci nahodilou. Přípravám jsme se věnovali od září 2009. Pro návštěvníky jsme v prostorách Městské knihovny připravili:

Výstavu pomůcek pro nevidomé a slabozraké
Možnost vyzkoušet si chůzi s bílou holí
Hry pro nevidomé a slabozraké
Besedu o problematice nevidomých
Informační letáky
Ukázku práce s ozvučenými elektronickými pomůckami – počítač, mobil

Od 9 do 16 hod. se dveře knihovny prakticky nezavřely. Dopoledne jsme začali besedami o problematice nevidomých pro žáky ze základních škol Ivančická, Klášterní i Gymnázia. Z plánovaných čtyř besed po děti, jich bylo nakonec osm. Nenavštívili nás, ale jen žáci z místních škol. Přišla se podívat i vedoucí Odboru sociálních věcí Městského úřadu JUDr. Bártová se svou kolegyní paní Borešovou. Pomůcky si přišli prohlédnout i stávající klienti TyfloCentra či zájemci o naše služby. Až po 16-té hodině když jsme si s naší klientkou Petrou na chvíli sedly, byly jsme unavené, vyčerpané a šťastné. Hřál nás pocit, že akce, kterou jsme tak dlouho s kolegyní chystaly, se vydařila, že měla smysl a že o ni byl zájem. A už víme, že bude pomalu čas začít chystat další akce na rok 2010 např. v únoru cestopisnou přednášku o Maďarsku, v září cestopisné promítání o Kanárských ostrovech a v listopadu Den otevřených dveří. Už teď se těšíme.

Poděkování patří naší klientce Petře Šeneklové, která pomáhala a celý den předváděla ozvučený počítač a mobil, její mamince i dvěma studentkám - dobrovolnicím z gymnázia. Dále bych chtěla poděkovat vedoucí Městské knihovny v Moravském Krumlově, paní Novákové, která s námi akci připravila i dalším pracovnicím knihovny, kterým jsme ten den trošku komplikovali práci.

za Tyflocentrum Eva Indrová